برندزلینک

مرجع لینک

برندهای برتر

افزایش رتبه

افزایش محبوبیت

افزایش ترافیک

نقش فعالیت بدنی در کنترل وزن

نقش فعالیت بدنی در کنترل وزن

فعالیت بدنی راهکاری مهم در مبارزه علیه چاقی است و اگر فرض کنیم یک پوند چربی شامل ۳۵۰۰ کالری اضافی می باشد ، فرد باید جهت کاهش چربی این کالری ها را از طریق فعالیت بیشتر بسوزاند فعالیت بدنی می تواند بر وزن بدن به سه صورت مختلف تاثیر گذارد.
در مرحله اول مانع افزایش وزن شود . فعالیت های بدنی تقریبا هر روزه که ماهها و سالها تداوم داشته باشد با بالا رفتن سن خطر بروز چاقی را کاهش می دهد . بیشتر بزرگسالان به کندی وزن کم می کنند ، بطور میانگین در حدود یک پوند در سال .در عین حال حجم عظله به کندی کم می شود.و این در حالی است که چربی بدن افزایش می یابد .این تغییرات کیفی و کمی وزن بدن با فعالیت بدنی منظم جبران می شود . البته اگر رژیم غذایی نیز تحت کنترل مناسب باشد . بیان دیگر ، یکی از عمده مزایای فعالیت بدنی تقریبا هر روزه بالا رفتن ظرفیت مقابله با چاقی تدریجی است که بیشتر بزرگسالان در سنین ۲۵ تا ۶۵ سالگی به آن دچار می شوند.
کمک به فرد جهت کاهش وزن در صورتیکه اضافه وزن داشته و یا چاق باشد.آیا تمرینات هوازی همزمان با کاهش مصرف غذا عمدتا باعث تسریع کاهش وزن می شوند؟ جواب این پرسش مثبت است اما برای بیشتر کسانی که اضافه وزن دارند و یا چاق هستند.کاهش وزن مازاد با وجود انجام تمرینات هوازی به تنهایی در مقایسه با عوامل تغذیه ای اندک است.
از آنجایی که بیشتر افرادی که اضافه وزن دارند می توانند فقط ورزش های متوسط انجام دهند مقدار حقیقی انرژی مصرفی کمتر از حد انتظار خواهد خواهد بود و نیز تاثیر نسبتا اندکی بر روی کاهش وزن ۲-۴ ماه و توام کاهش مصرف خواهد داشت پس توجه داشته باشید که نباید ورزش را به تنهایی به عنوان سلاح اصلی در درمان چاقی در نظر گرفت .در عوض تغییر در کیفیت و کمیت رژیم غذایی باید به عنوان عامل اصلی در نظر گرفته شده سپس از ورزش به عنوان عاملی کمکی بهره برد ورزش منظم مزایای مهم دیگری به ویژه آنهایی که به سلامتی ربط دارند را در پی دارد.
حفظ وزن بدن مناسب: پس از اینکه از وزن مازاد کاسته شد، برای حفظ این کاهش وزن باید از فعالیت های شدید بهره جست . کاهش وزن و سپس تلاش در برگشتن به حالت اول کار بسیار دشواری است.اما متاسفانه از هر ۱۰۰نفر ۹۵ تن در حالیکه تلاش خود را می کنند اما وزنشان دوباره به حالت اول بر میگردد . بطور کلی فرد باید تلاشهای خود را در زندگی دو برابر کند و از کمکهای حرفه ای نیز ، در صورتیکه دوباره ۱۰ پوند یا بیشتر به وزنتان اضافه شد در این میان بهره گیرید . فعالیت بدنی منظم یکی از بهترین عوامل پیش بینی کننده برای افرادی است که در بلند مدت قادر به حفظ وزن خود هستند .
مزیت انجام ورزشهای هوازی متوسط برای افراد چاق
انجام ورزش منظم از سوی افراد چاق مزایای زیر را به دنبال دارد.
بهبود استقامت سیستم قلبی و عروقی
اصلاح ذخیره لیپید خون به ویژه کاهش تری گلسیرید و افزایش کلسترول HDLکه در این میان کاهش وزن بیشتر باعث کاهش کلسترول تام بدن و کلسترول LDL میشود . بهبود وضع روحی بالاخص ارتقا سلامت و توان عمومی بدن و کاهش نگرانی و افسردگی .
ارتقاء حمایت اجتماعی که ممکن است در ثابت نگه داشتن این کاهش وزن برای مدت زمان طولانی موثر باشد . کاهش خطر بروز بیماری های ناشی از چاقی (برای مثال : دیابت ، بیماری قلبی ، سرطان ، افزایش فشار خون)
محدود بودن اثر رژیم های لاغری بدون ورزش
پژوهشگران اثر بسیاری از رژیم های لاغری ( بدون ورزش ) را در کاهش وزن مجدود می دانند.
تحقیق دو ساله پژوهشگران مرکز نیوانگنز بوستون روی یک گروه ۱۶۰ نفر ۲۲ تا ۷۲ ساله مبتلا به اضافه وزن و متعاقبا مبتتلا به فشار خون ، کلسترول بالا و قند خون نشان داد ۲۵ درصد از این افراد پس از گذشت یکسال از این نوع رژیم ها تنها بیش از ۵ درصد وزن خود را از دست دادند.
همچنین این تحقیق نشان داد ، بسیاری از شرکت کنندگان به علت دشواری رژیمها تمایل خود را به ادامه رژیم از دست داد و آن را رها کردند.
به گفته این پژوهشگران ، اثر چهار رژیم لاغری متداول در آمریکا موسوم به اتکنیز ، اورنیش ، گیاهخواری و رژیم فاقد گلوسید در صورت اجرای بدون ورزش اثری محدود در کاهش وزن دارند.

منبع : برندزلینک

www.brandslink.ir

ارسال شده در تاریخ : 5 اسفند 1392 ساعت 19:35

بازگشت به صفحه اصلی مقالات

نظرات کاربران

هیچ نظری ثبت نشده

ارسال نظر

برای ثبت نظر ابتدا با حساب کاربری خود وارد سایت شوید

ارسال کننده
نام ونام خانوادگی : : rezasharif
نام کاربری : gharibe12
تاریخ عضویت : 1 اسفند 1392
تعداد مقالات ارسالی : 577
تعداد لینک ها : 0